10 порад, які допоможуть розпізнати обман в статтях про здоров’я

Скільки статей про шкоду вітамінів ви вже прочитали? А скільки – про користь?

Чи можуть історії про способи лікування, ефективність яких не доведена, спонукати людину відмовитися від поточної терапії на користь рекомендацій, про які він просто прочитав в статті? Медики вважають, що подібні статті можуть бути небезпечні.

Як дізнатися, чи дійсно стаття, якою хтось поділився в “Фейсбуці” або “Твіттері”, має наукове обгрунтування?

Як зрозуміти, що новина зі сфери медицини не заслуговує на довіру?

Використовуйте методичку оглядача BBC Health Клаудії Хеммонд.

По-перше, завжди звертайте увагу на джерело статті. Перевірте, чи була вона опублікована газетою, веб-сайтом або компанією, які користуються гарною репутацією.
Запитайте себе, наскільки переконливі висновки, зроблені в статті. Якщо вони здаються вам занадто обнадійливими, щоб бути правдою, швидше за все, так і є: це неправда.
Якщо в статті зустрічаються слогани “секрет, про який вам не розкажуть лікарі” або щось подібне, це повинно вас насторожити. Навряд чи лікарям вигідно тримати в таємниці ефективні способи лікування. Їх мета – лікувати людей, і саме цим вони і займаються.

Чим голосніше заява, тим більше у неї має бути доказів. Якщо це відкриття — дійсно серйозний прорив (які іноді трапляються), воно повинно бути протестовано на тисячах пацієнтів і результати опубліковані в медичних журналах.
Крім того, воно має висвітлюватися найбільшими в світі ЗМІ. Якщо це якийсь новий спосіб лікування, рекомендований поки лише одним лікарем, краще не вдаватися до нього відразу ж, а дочекатися появи додаткових доказів його
ефективності.
Якщо в статті написано, що дослідження було опубліковано в певному журналі, перевірте в Інтернеті, чи рецензується цей науковий журнал. Це означає, що перед публікацією статті направляються на перевірку і оцінку вченим, що працюють в тій же сфері. Трапляється, що навіть на роботи, які пройшли рецензування, публікуються спростування, якщо їх результати згодом визнають помилковими, однак переважній більшості таких робіт можна довіряти.
Якщо дослідження не було опубліковано в рецензованому журналі, до нього слід поставитися скептично.
1. Чи був цей чудовий спосіб лікування випробуваний на людях? Або тільки в пробірці або на мишах? Якщо випробування на людях не проводилися, цей метод може бути цікавим з наукової точки зору і перспективним, але поки занадто рано говорити про його ефективність при лікуванні людей.
2. Інтернет допоможе вам заощадити купу часу. Зайдіть на веб-сайт, який публікує огляди новин в медичній сфері, наприклад, Health News Review, і ви побачите, що вся робота вже була зроблена за вас.
3. Якщо немає, то за допомогою пошуку імені і прізвища журналіста знайдіть його статті. Якщо він регулярно пише про науку або здоров`я, то напевно знає, які питання про новий спосіб лікування слід задати.
4. У рядок пошуку введіть деякі факти зі статті і додайте слово “міф” або “обман”. Можливо, цю статтю вже розкритикували, і ви зможете легко виявити це.
5. І, нарешті, якщо ви з’ясуєте, що стаття не є брехнею і була опублікована в авторитетному журналі, все ж варто перевірити методологію дослідження. На порталі Національної служби охорони здоров’я Великобританії в розділі Behind the Headlines, дослідження піддаються ретельному аналізу. Тут можна прочитати про те, як вони проводилися, і чи були звіти про них у ЗМІ правильними і
точними.


За матеріалами: http://www.bbc.com/future/story/20170207-how-to-sp…
misleading-health-news

Made in Ukraine.
All rights reserved.
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті,
дозволяється за умови посилання на well-club.org
м. Київ, вул. Є. Коновальця 32а

+38093-516-67-78
office.vira.kiev@gmail.com

©2015-2021, WELL