Сонце моє:
міфи про засмагу

Як насправді діє ультрафіолет, чому засмага часто викликає запалення шкіри, чи допомагає сонце отримувати вітамін D і чому після курорту бажано пройти курс мезотерапії – на ці та інші актуальні питання літнього догляду відповіла лікар дерматолог-косметолог, власниця косметологічного центру KeyMed by dr.Tatiana Kobets Тетяна Кобець.

Незважаючи на достаток і доступність інформації, кожне літо лікарі-дерматологи і косметологи стикаються з одними і тими ж міфами, пов’язаними з впливом сонця, «користю» засмаги і його впливу на шкіру. Розглянемо типові з них.

МІФ 1. Засмага надає шкірі красивий вигляд і маскує дрібні недоліки
Насправді краса засмаги дуже відносна. У південно-східній Азії жінки, навпаки, ховають шкіру від сонця і докладають всіх зусилля, щоб її відбілити і зберегти молочний відтінок, який у них вважається еталоном краси. Важливо розуміти, що засмага несе ризик для здоров’я і викликає фотостаріння. Адже що таке засмага? Це спроба нашого організму захиститися від агресивного впливу ультрафіолету. Під променями сонця спеціальні клітини шкіри – меланоцити починають виробляти темний пігмент, який називається меланін. Його завдання – поглинути значну частину ультрафіолету, щоб не допустити пошкодження глибших тканин. Крім того, інтенсивне сонячне випромінювання сушить епідерміс, руйнує волокна колагену і еластину, позбавляючи шкіру пружності. Не кращим чином воно впливає на ендокринну та імунну системи, здатне порушити репродуктивне здоров’я у жінок, а чоловіків навіть викликати короткочасне безпліддя. І що набагато небезпечніше: сонячне випромінювання може стати причиною появи меланоми – раку шкіри.

МІФ 2. Засмага покращує стан шкіри

Під впливом сонця дійсно з’являється почуття подтянутости, шкіра трохи підсушується, але, не тому що оздоровилась або покращилася. Це всього лише ефект ущільнення, схожий зі звичайною трикотажної тканиною. Коли вона волога, то стає м’якою і пластичною, а висихаючи, стискається, стає щільною, але втрачає еластичність.

Так і засмагла шкіра спочатку виглядає більш гладкою: підсушені сонцем клітини верхнього шару епідермісу щільніше прилягають друг до друга. Але через це верхній роговий шар, який в ідеалі повинен постійно оновлюватися, отшелушивается гірше, закупорюючи сальні протоки і провокуючи нові запалення шкіри. Буває, варто тільки позасмагати і відразу з’являються прищі. це відбувається тому, що на перші інтенсивні сонячні ванни шкіра реагує легким запаленням. Ми бачимо зовнішній прояв – почервоніння, а в глибині запальний процес зачіпає і сальні залози, звідси і результат – висипання на обличчі і плечах. Тому, вирушаючи на курорт, краще взяти з собою протизапальні препарати і засмагати помірно і поступово.

МІФ 3. Сонцезахисна косметика робить загар повністю безпечним

Якісний сонцезахисний крем і правда зробить перебування на сонце менш небезпечним для шкіри. Але надійність цього «покриття» у в чому залежить від вас.

По-перше, важливо вибирати засоби з високим захистом, мінімум з SPF 20, а людям з 1-2 фототипом на курорті потрібно користуватися SPF 50.

По-друге, наносити їх потрібно строго по інструкції, ретельно, досить щільним шаром, періодично оновлюючи. Але навіть під та- кой захистом з 12:00 до 16:00, коли сонце найактивніше, обов’язково ховайтеся під щільним тентом. Не хвилюйтеся, ви все одно засмагнете: сонячні промені відбиваються від води, піску, плитки басейну і впливають з усіх боків, але менш агресивно, ніж прямі.

По-третє, не рекомендується проводити на сонці більше 3-5 годин в день навіть при використанні захисної косметики.

МІФ 4. Засмагаючи, ми отримуємо вітамін D

Сонячні промені дійсно активізують утворення вітаміну D, який потрібен нам для засвоєння кальцію, фтору, тобто для міцності кісток. Але «сонячний» вітамін відчутно впливає на розвиток скелета тільки в дитячому віці – до 3-5 років. для дорослого організму перебування на сонці дуже незначно впливає на засвоєння кальцію.Якщо було б інакше, тоді жінкам в період клімаксу прописували б сонячні ванни для захисту від остеопорозу. Але їм призначають вітамін D3 в капсулах, тому що, його природний аналог у дорослих не виробляється в кількості, необхідній для кісток.

Для отримання вітаміну D3 зовсім не потрібно посилено засмагати. Денну норму забезпечує 15-хвилинна прогулянка в парку в сонячний день. Додайте до цього збалансоване харчування – і нестача вітаміну D не загрожує. Він, до речі, міститься у вершковому маслі, яєчному жовтку, риб’ячому жирі, ікрі, петрушці, грибах.

МІФ 5. Сонце зміцнює імунітет і рятує від депресії

Помірне перебування на сонці, наприклад, коли ми йдемо по вулиці або рано вранці плаваємо в море, корисно для загального оздоровлення і зміцнення імунітету. У великих дозах, коли буквально «смажаться» на пляжі, ультрафіолет, навпаки, послаблює захисні властивості організму. Він кидає все ресурси на протидію шкідливому випромінювання сонця, від чого різко зменшується рівень лімфоцитів в крові і навіть знижується ефективність вакцинації. Багато відпускники списують раптово з’явився герпес або застуду на труднощі акліматизації, не підозрюючи, що справжній винуватець – їх прагнення засмагнути швидше і сильніше. Що стосується «гормону щастя» серотоніну, який виробляється під впливом сонця, з ним теж все не так однозначно. Для його вироблення потрібно не ультрафіолетове, а світлове випромінювання сонця, тобто не перебування на пляжі, а прогулянка на свіжому повітрі в світлий час доби.

Made in Ukraine.
All rights reserved.
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті,
дозволяється за умови посилання на well-club.org
м. Київ, вул. Є. Коновальця 32а

+38093-516-67-78
office.vira.kiev@gmail.com

©2015-2021, WELL