Вийти зі сплячки: як перемогти хронічну втому
У недавньому дослідженні Каліфорнійського університету в Сан-Дієго з’ясувалося, що у всіх страждаючих від синдрому хронічної втоми уповільнений обмін речовин в клітинах – стан організму нагадує сплячку тварин. Як стверджують вчені зі Стенфордського університету, процеси при синдромі втоми схожі з запальними.
Як правило, причин хронічної втоми відразу кілька: стрес, недосипання, неправильне харчування, зловживання алкоголем, куріння, гормональні порушення. Дефіцит енергії виникає через поганий сон, незбалансоване харчування (яскравий приклад – безвуглеводна дієта) і нестачу кисню.
Щоб вийти з режиму енергозбереження, організм повинен отримати сигнал про те, що стресу більше немає. Таким сигналом є восьмигодинний сон – його відсутність протягом довгого часу призводить до неполадок в роботі нервової системи. «Запустити знову» організм допомагає комплекс методів, в тому числі масаж, йога, медитації, робота з психологом. Терапія займає від кількох місяців до року.
Лікарі рекомендують урізноманітнити звичне харчування: їсти нежирне м’ясо, рибу, яка містить жирні кислоти омега-3 і омега-6, морепродукти, зелені овочі, цитрусові, горіхи, боби, цільнозернові і кисломолочні продукти. Також рекомендується їсти невеликі порції через кожні дві-три години, що дозволить організму регулярно отримувати необхідну енергію.
При підвищеній втомлюваності, дратівливості, млявості, погіршення пам’яті і частих застудах організму може не вистачати вітамінів групи В (В1, В6, В12), С, а також заліза, магнію, цинку або йоду. Але перш ніж починати пити вітаміни, важливо проконсультуватися з терапевтом.
Кава лише ненадовго «підстьобує» організм. Немає нічого страшного в тому, щоб випити чашку кави за сніданком, але п’ять або більше чашок за день – вже звичка, говорить лікар. Серед побічних ефектів кави – сонливість, занепад сил і головний біль.
Будь-яке навантаження – як фізичне, так і розумове – в режимі нон-стоп може привести до перевтоми. Зате помірні фізичні вправи, навпаки, допомагають організму справлятися зі стресом.
Ще один спосіб відчувати себе бадьоріше – гуляти хоча б по 15-30 хвилин в день і провітрювати приміщення, щоб уникнути кисневого голодування.
Зниження сексуального бажання теж може бути пов’язано з перевтомою. У підтримці стабільного гормонального фону бере участь цинк, який міститься в рибі, морепродуктах, яєчному жовтку, чорносливі. Вироблення ферментів, що підсилюють кровообіг в малому тазу, покращує амінокислота цитрулін, яка міститься в часнику, імбир, кавуні. Вітаміни групи В (їх джерела – мед, горобина, морські водорості), Е і калій (містяться в авокадо, в’ялених помідорах) сприяють синтезу статевих гормонів.
Як і в будь-якій ситуації, якщо вас щось турбує – не відкладайте візит до фахівця.
За матеріалами сайту https://knife.media/
Made in Ukraine.
All rights reserved.
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті,
дозволяється за умови посилання на well-club.org
м. Київ, вул. Є. Коновальця 32а
+38093-516-67-78
[email protected]
©2015-2021, WELL