Мед: натуральний лікарський засіб чи солодка брехня?

Мед – не просто смачний продукт, про який в давнину казали: «чоловік з медом і лапоть з’їв», а й чудовий натуральний лікарський засіб.

Лікування медом застосовують з незапам’ятних часів. Ще Авіцена писав, що якщо вранці з’їдати гранат, на обід – їжу, нафаршировану цибулею, а перед сном – мед, то кров буде дуже чистою. У Стародавній Греції і Римі мед вважали заспокійливим засобом. Його рекомендували їсти на ніч у разі безсоння.

У бджолиному меді міститься аскорбінова і нікотинова кислота, біотин, провітамін А – каротин, вітаміни групи В (В2, В6) і ін. Вони зміцнюють центральну нервову систему, покращують живлення тканин, забезпечують нормальну проникність кровоносних судин та істотно підвищують стійкість організму до інфекцій. Поєднання каротину, аскорбінової кислоти і розчинного тіаміну в меді підвищує гостроту зору та розширює поля сприйняття кольорів.

До 90% вуглеводів представлено в бджолиному меді глюкозою і фруктозою. Вони легко засвоюються і, потрапляючи в кров без будь-яких перетворень, служать одним з основних джерел енергії.

Мед також популярна речовина, яку рекомендують при застуді. В одному дослідженні 2014 року ефективність меду проти гострих нападів кашлю у дітей порівняли з плацебо і препаратом для розширення бронхів – сальбутамолом. У групі було всього 145 людей, 45 приймали плацебо, 57 – мед і 43 – сальбутамол. За п’ять днів лікування кашель зменшився у пацієнтів в групі меду, а ось в групі сальбутамолу знайшли мало відмінностей від групи плацебо.

Інше дослідження, цього разу іранських вчених із ще меншою вибіркою, показує ефективність меду в поєднанні з кавою проти постінфекційного кашлю, який залишається, коли основне захворювання вже вилікувано. Такий кашель може тривати і три тижні, і навіть кілька місяців.

В огляді Кохрейновського співробітництва, в який увійшли наукові роботи починаючи з 1950 року, дослідники відзначили, що мед краще плацебо знижує частоту нападів кашлю і не надто відрізняється за своєю дією від таких ліків від кашлю, як дифенгідрамін і декстрометорфан. Таким чином, мед допомагає пом’якшити кашель, але є й інші засоби, які справляються з цим не гірше, і, якщо кашель дуже сильний, можливо, варто звернути на них увагу.

Поделиться: